Uvođenje Inesticione razvojne banke Srpske u platni promet kako bi se spasile, prema tvrdnjama stručnjaka, firme bliske porodici Dodik, a koje su dobile sankcije, dovode u opasnost da na crnoj listi završi i ova finansijska institucija čiji se rad i ranije dovodio pod sumnju.
Međutim, završnu riječ u ovom slučaju daje Agencija za bankarstvo Republike Srpske u saradnji sa Centralnom bankom BiH.
Iako još nisu dobili zvaničnu informaciju o izmjeni legislative u vezi transformisanja IRB, Centralne banke BiH su poručili da ne žele komentarisati situaciju i naveli da licenciranje za obavljanje poslova platnog prometa vrše entitetske agencije za bankrastvo i druge zakone ovlaštene institucije na nivou entieta BiH.
Ipak, ekonomisti upozoravaju da će puštanje IRB u platni promet biti stavljanje ove institucije na crnu listu.
Da se pristupilo reorganizaciji IRB-a potvrdila je i ministar finansija Zora Vidović.
Ipak, Vidović tvrdi da to nema veze sa sankcionisanim firmama.
– Ovo se ne radi zbog firmi niti je ijedna banka na crnoj listi a neće biti ni IRB – kaže Zora Vidović, ministar finansija Republike Srpske.
Postavlja s pitanje da li je komercijalizacija IRB početak njenog kraja, ako se uzme u obzir da su prethodna iskustva pokazala da vlast u Srpskoj ne zna upravljati bankama što se može vidjeti na primjeru Banke Srpske, kažu u opoziciji.
A američke sankcije kucaju već na vrata IRB.
Stiglo je jasno upozorenje iz američke ambasade BiH koje kaže da se sankcije mogu primijeniti na bilo koju instituciju, uključujući banke, bilo u privatnom ili javnom vlasništvu, a koje pružaju materijalnu podršku pojedincima ili kompanijama koje su pod američkim sankcijama, piše BN.