Banjalučani su u strahu od zaraze zbog najezde insekata, tim prije što su se u mnogim zgradama pojavili kanalizacijski žohari.
Dok je većina insekata bezopasna, crni žohari mogu da budu izuzetno opasni po čovjeka, u slučaju kontaminiranja hrane.
Dežurne službe imaju više od 30 intervencija dnevno. Crni ili kanalizacijski žohari, osim u podrumima, zapaženi su i u kućama i stanovima.
Najezda brojnih insekata, buba i žohara neprijatno je iznenadila Banjalučane. Na našim prostorima, bubašvabe su široko rasprostranjene. Najzastupljenije su dvije vrste, crna i smeđa.
– Dnevno imamo preko 30 intervencija i one su na čitavom gradskom području – rekao je Vladimir Šušnjar iz Eko Bel firme.Pitanje kulture življenja je najbitnije. Tamo gdje imamo uređene i zelene površine, uređene prostore gdje borave ljudi, posebno kada su u pitanju okućnice, tu imamo i puno manje problema.
Kada je riječ o komarcima, brojnim insektima, jedan vid prevencije jeste zaštitna mreža za prozore, a za esktremnije slučajeve-dezinsekcija.
Neadekvatno održavanje kanalizacionih mreža, divlje deponije i neredovno održavanje zelenih površina idealni su uslovi za brojne insekte, glodare i žohare. Zbog nehigijene grada – banjalučani zabrinuti.
Stručnjaci predlažu preventivnu sistematsku dezinsekciju cjelokupnog gradskog područja. A dok nadležne gradske službe ne shvate važnost rješavanja ovog problema, građanima preostaje da se snalaze kako znaju i umiju, prenosi RTRS.