Trnovit put je prošla Banjaluka za veoma kratak period. Od najava projekata koji bi Banjaluci dali novi izgled, po uzoru Beograd na vodi, do poplava poslije prvih jačih kiša do suše i nestanka vode nakon samo par sunčanih dana.
Banjaluka na vodi
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je za medije gdje planira da se gradi “Banjaluka na vodi”, on je tada rekao: “Planiramo da preko puta novog parka, na ušću Vrbasa u Vrbanju, gradimo „Banjaluku na vodi“, rekao je gradonačelnik najvećeg grada Srpske Draško Stanivuković.
Sam projekat nailazio je kako na pohvale, tako na zamjerke kritičara. Međutim, mora se priznati, radi se o jednom vizionarskom projektu.
Banjaluka pod vodom
Od najave Banjaluke na vodi u martu do Banjaluke pod vodom u junu prošlo je tri mjeseca. Kao posljedica obilnih padavina, ali i, kako upućeni objašnjavaju, neodržavanja kanalizacionih mreža, desile su se poplave u Banjaluci koje su načinile materijalnu štetu u određenim mjesnim zajednicama. Voda je ulazila u objekte, dvorišta, napravila kolaps u saobraćaju i td.
Banjaluka bez vode
Nedugo nakon što je Banjaluka bila pod vodom, ostala je bez vode.
Svega par dana nakon viših temperatura došlo je do pražnjenja bazena, te vodovodna mreža nije mogla isporučiti vodu stotinama domaćinstava u više banjalučkih naselja. Štab za vanredne situacije proglasio je vanredno stanje na osnovu upozorenja hidrometeorološkog zavoda, uvedene su restrikcije i kazne za nesavjesno korištenje vode. Nestašicom vode najpogođenija naselja bila su Dragočaj, Ramići, Verići, Ljubačevo, dijelovi Šargovca, Mišinog Hana i druga. Gradska uprava i Vodovod dovozila su cisterne sa vodom kako bi mještani mogli da obavljaju osnovne funkcije, ali i iznijeli rješenje da će uložiti u vodovodnu mrežu dodatnik 15 miliona KM koji su potrebni kako bi se postavila cijev većeg promjera, što je neophodno da bi se taj problem u tim naseljima trajno riješio.