Poslije višegodišnje pravne sage, Džulijan Asanž, osnivač Vikiliksa, pušten je iz zatvora u Velikoj Britaniji nakon nagodbe sa američkim vlastima o priznanju krivice za kršenje američkog zakona o špijunaži.
Avion u kojem je Asanž sletio je u Bangkok na Tajlandu odakle bi trebalo da nastavi put do američke teritorije, Sjevernim Marijanskim ostrvima, gdje će, kako se očekuje, biti potpisan sporazum, javila je agencija AFP.
Prema nagodbi, Asanž će priznati krivicu za jedno od 18 dijela za koje ga optužuju američke vlasti – zavjeru za obavljanje i otkrivanje informacija o nacionalnoj bezbjednosti, a potom će biti prebačen u njegovu domovinu, Australiju.
Asanž je optužen za vrijeme administracije bivšeg predsjednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih dokumenata, koje je u javnost iznijela Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obavještajne službe, takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.
Proveo je 1901 dan – više od pet godina – u zatvoru u Londonu, boreći se protiv izručenja u Ameriku.
Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima u Avganistanu i Iraku, uz niz diplomatskih depeša, što je najveći bezbjednosni incident te vrste u vojnoj istoriji ove zemlje.
Među njima je bio i snimak iz 2007. na kojem je se vidi kako se iz američkog vojnog helikoptera puca na iračke pobunjenike u napadu u kojem je ubijeno desetak ljudi, među kojima i dva novinara agencije Rojters.
Prema CBS-u, američkom partneru BBC-ja, američko Ministarstvo pravde preporučilo je kaznu od 62 mjeseca pošto osnivač Vikilisa prizna krivicu.
Asanž neće ići u američki pritvor, a u kaznu će mu biti uračunato i vrijeme koje je proveo u zatvoru u Velikoj Britaniji, dodaje se.
Asanžova supruga Stela je potvrdila neke dijelove sporazuma, dodavši da su tokom poslednja 72 sata „non-stop” vođeni razgovori o detaljima.
„Iskreno, sve je nevjerovatno, presrećna sam, ali još uvek nemam osećaj da je stvarno”, rekla je za BBC.