WP: Lanac pitanja bez odgovora koja prijete Bajdenovoj kandidaturi za reizbor

Washington Post – Ono što je u pitanju je daleko složenije od same nominacije Demokratske stranke. Loš učinak predsjednika Bidena na prošlomjesečnoj predsjedničkoj debati izazvao je paniku unutar njegove stranke, pa čak i među njegovim pristalicama. U protekle dvije sedmice, Bajden se suočio s brojnim i polako rastućim pozivima da povuče svoju kandidaturu – dvije sedmice u kojima se malo toga promijenilo, ali koje su novembarske izbore približile dvije sedmice. U nedavnim intervjuima, predsjednik SAD-a je snažnije odbijao te pozive, ali nije bio u stanju da odagna brige koje su itekako jasne. To je složena i duboko napeta situacija za Bajdena i njegovu stranku. Uključuje niz pitanja koja se prelivaju jedno u drugo, od kojih nekoliko ima jasne ili očigledne odgovore. S obzirom na tu složenost, korisno je artikulisati šta se postavlja ili bi trebalo postaviti i kako bi se na ta pitanja moglo odgovoriti.


Da li je Bajden sada sposoban da bude predsjednik?

Jedna od tačaka preplitanja koja se pojavila nakon debate je između Bajdenove kandidature za predsjednika i njegove funkcije predsjednika. Republikanci su željni da isprepliću to dvoje, da sugerišu da su pitanja o tome da li bi Bajden trebao biti kandidat Demokratske stranke, u stvari, pitanja o Bajdenovoj sposobnosti da služi u ovom trenutku. Vratićemo se na to prethodno pitanje za malo.
Washington Post i drugi su izvijestili da su znaci njegovih godina koji utiču na Bajdena (kao što su se manifestirali tokom debate) postali češći posljednjih mjeseci. Postoji mnogo razloga zašto bi to mogao biti slučaj, uključujući očigledan napredak vremena i suptilnije efekte pritisaka njegove pozicije.

Ali ovo pitanje samo po sebi postavlja pitanje na koje je teško odgovoriti: Koji standard za fitnes se primjenjuje? Koje su to osobine koje predsjednik mora posjedovati i kako se te kvalitete mogu ocijeniti? Koliko degradirane moraju biti nečije sposobnosti da bi predstavljale problem?

Bajden je nastojao da održava događaje i daje intervjue kako bi pokazao svoju sposobnost da obavlja posao, ali rezultati su sami po sebi nezadovoljavajući jer je standard tako nejasan. Njegovi kritičari ističu verbalna posrtanja kao dokaz da nije sposoban, što postavlja veoma visoke kriterijume. Njegove pristalice ističu druge pokazatelje kao dokaz da je sposoban, uopšteno primjenjujući mnogo niže kriterijume.

Postoje testovi koji procjenjuju pamćenje i spoznaju, poput onog kojim se Donald Trump uvijek hvali. Čak i da imamo rezultate takvog testa u ruci, vjerovatno bi ostalo pitanje: kako se to ukršta sa jedinstvenim poslom predsjednika Sjedinjenih Država? Šanse da će takvi rezultati testa biti objavljeni izgledaju male, dijelom zato što nije jasno na šta bi ukazivali, osim na značajno strašne rezultate.

Takve rezultate ne bismo trebali očekivati ​​prvenstveno zato što kampanja Bajdena ne želi da potpiruje trenutnu vatru.


Da li bi Bajden bio sposoban da služi u drugom mandatu?

Naravno, pitanje gdje je Bajden sada je veoma različito od onoga gdje bi mogao biti za dvije godine ako bude ponovo izabran. Primjenjuje se ista nesigurnost navedena gore; teško je znati kakav bi pad bio problematičan i kako bi se manifestirao. Očigledno je, međutim, da se Bajden vremenom neće poboljšati.

I ovdje nema jasnog odgovora. Ako ga neko vidi kao nesposobnog sada, on će nužno biti nesposoban za godinu dana. Ako neko misli da je savršeno sposoban i da je pitanje preopterećeno, mogli bi vidjeti da Bajden efikasno služi još 4½ godine.

Više je prvih nego potonjih. Većina Amerikanaca misli da je Bajden prestar da bi bio efikasan kao predsednik; gotovo polovina ispitanika u nacionalnoj anketi koju je Siena College proveo za New York Times nakon debate reklo je da on trenutno nije sposoban da radi taj posao. To uključuje 16 posto demokrata. Šest od 10 demokrata reklo je da nije u stanju da bude efikasan s obzirom na svoje godine.

Unatoč tim brojkama, on je još uvijek unutar granice greške u nacionalnim i državnim anketama protiv Trumpa – što nas dovodi do centralnog pitanja s kojim se Bajdenova stranka bori.
Imaju li demokrate veće šanse bez Bajdena?

Bajden se sam po sebi miješa dok brani svoju tekuću kandidaturu: da je pobijedio Trumpa 2020. uz insistiranje da će ga pobijediti ponovo. Govoreći sa Georgeom Stephanopoulosom iz ABC Newsa prošle sedmice, Bajden je insistirao na tome da je bio potcijenjen 2020. (vjerovatno to znači tokom demokratskih predizbora) i da je njegova stranka bila potcijenjena prije poluizbora 2022. godine. Obraćajući se voditeljima emisije “Morning Joe” na MSNBC-u u ponedjeljak, ponovio je da sam ga “prošli put pobijedio. Ovaj put ću ga pobijediti.”

Moguće. Ali pitanje koje muči demokrate je da li se izgledi da će demokrata biti predsjednik sljedeće godine značajno povećati ako njihov kandidat nije Bajden.

Tokom godine, ankete se nisu mnogo pomjerile, a evo ključnog razloga: Bajden se bori protiv Trumpa. Većina pristalica Bidena rekla je za CNN u nedavnoj anketi da planiraju glasati za njega uglavnom zbog protivljenja Trumpu, iako je većina demokrata navela da bi stranka prošla bolje s drugim kandidatom.

Ako Bajden bude na glasačkom listiću, imat će koristi od snažnog suprotstavljanja Trumpu. Glasači koji gledaju na 2025. godinu koji bi mogli biti zabrinuti za Bajdenove kapacitete često su mnogo više zabrinuti zbog onoga što znaju o Trumpu i onoga što Trump obećava da će učiniti kao predsjednik.

Naravno, Bajden nije jedina osoba koja nije Donald Trump. CNN je postavio niz pitanja u kojima su se kandidirali drugi demokrati umjesto Bajdena. Većina je uradila isto kao i predsednik u direktnom meču protiv Trampa; svi su bili unutar granice greške.
Bajden je u pravu kada napominje da je testiran na način na koji drugi potencijalni kandidati nisu bili. (Demokratske predizbore ove godine nisu dobra demonstracija toga; to je, po planu i s obzirom na kontekst, nije bila vrsta gologlavog takmičenja koje nudi takav test.) Rizik da se zamjena spotakne o nepredvidivi problem je nenula.

Ali, onda, Bajden ima poznato pitanje koje njegove moguće zamjene nemaju – pitanje koje je u središtu cijele rasprave.
Ako ne Bajden, ko onda?

Prije svega, nema sumnje da bi Bajden mogao biti zamijenjen kao kandidat Demokratske stranke. Stranka donosi sopstvena pravila i može revidirati svoj proces kako bi delegati koji su raspoređeni na osnovu rezultata predizbora zapravo glasali. Postoje državni rokovi za ulazak na glasanje, ali nijedan nije neminovan. Umjesto toga, postavlja se pitanje kako se takva zamjena može odrediti.

Ovo je izuzetno škakljivo pitanje, sa dva izvodljiva odgovora koja se javljaju u dva scenarija.

Najlakši scenario je onaj u kojem Bajden najavljuje da povlači svoju kandidaturu i preporučuje potpredsjednika Harrisa (koji se, prema anketi CNN-a, najbolje bori protiv Trumpa). Biden bi također mogao jednostavno ostati po strani, prepuštajući stranci da odluči koga će nominirati. Ili, u najburnijem scenariju, stranka bi mogla odlučiti da glasa za nekoga umjesto za Bajdena koji je još uvijek na čelu.

Jedno rješenje koje su iznijeli neki demokratski aktivisti predviđa skraćeno ponavljanje primarnih, ciljano na delegate. Kandidati bi mogli baciti kape u ring i provesti nekoliko sedmica vodeći pozitivnu kampanju za sebe sa forumima i tako dalje. To je vrsta prijedloga koja se duboko poziva na taštinu klase stručnjaka-donatora, ljude koji misle da znaju kako je najbolje za sve, uključujući i Bajdena, da postupe. Međutim, to je korisna referentna tačka, jer zahtijeva razmatranje kako bi se to zapravo odvijalo: stranka provodi sedmice boreći se sama sa sobom u javnosti i stvarajući nove ozlojeđenosti među pristalicama konačno neuspješnih kandidata.

Bajden nije ponudio nikakve naznake da planira da se povuče; sasvim suprotno. (Ovo je dijelom zato što — na prvo pitanje iznad — nije jasno koje dokaze on može ponuditi za rješavanje postojećih zabrinutosti.) U emisiji „Jutro Joe“ Bajden je omalovažavao „elite“ koje su zahtijevale da se povuče, kao dio nastojanja da se okupljaju podršku običnih demokrata. Ali te demokrate, kao i mnoge “elite”, zabrinute su da Bajden rizikuje da porazi Trumpa. U istom intervjuu, Bajden je predstavio svoju kandidaturu kao suštinski bedem protiv druge Trampove administracije. Mnogi demokrate misle da on takvu budućnost čini vjerovatnijom, a ne manje.

Drugim riječima, stranka je već uvučena u javnu, višesedmičnu borbu. Postoje tri rezolucije: Bajden se povlači (potencijalno započinje novu, žešću borbu), demokrate se vraćaju u red iza njega ili dolazi dan izbora.

Što će se dogoditi, teško je predvidjeti jer je na gornja pitanja tako teško odgovoriti.